IP Kameralar Nedir?

IP kameralar; üzerinde yer alan sensörleri kullanarak görüntüyü yakalayan ve bu görüntüleri dijital veriye çevirmek suretiyle ağ(Network) yardımı ile yetki verilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir.

Genelde IP kamera olarak adlandırılan bu sistem aslında İnternet Protokolü kamerasıdır. Bir ağ veya internet üzerinden veri ileten ve alan bir web kamerası gibi dijital olan bir video kamerasıdır. Sıradan bir web kamerasından farklı olarak görüntüleri aktarmak için ağ bağlantısından başka bir şey gerektirmeyen ve kendi IP adresine sahip olan bağımsız bir birimdir. IP kamera bir ağa dizüstü bilgisayar, tablet ya da yazıcı gibi diğer tüm standart ağ cihazlarıyla aynı şekilde bağlanmaktadır.

IP kamera ile çekilen görüntüler, ister bilgisayar, ister dizüstü bilgisayar veya cep telefonu ile dünyanın dört bir yanından internet üzerinden izlenebilmektedir. Bunun yanı sıra video görüntüleri izlenebilirken ve ses akışını dinlenebilmesine ek olarak bu kameralar uzaktan da kontrol edilebilmektedir.

Bu kamera sistemleri ağ bağlantısından başka bir şey gerektirmeyen çok yönlü güvenlik çözümleri başında gelmektedir.  IP kameralar kurulumu oldukça kolay olan elektronik aygıtlardır. Kızılötesi LED’ler ile donatılmış olan bu kameralar gece veya düşük ışık koşullarında canlı videolar yakalayabilmekte ve iletebilmektedir. IP kameralar geçici ya da kalıcı çözüm olarak kullanabilirler. Ayrıca gerektiği takdirde tekrardan konumlandırılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir