IP Kameralar Nasıl Çalışır?

IP kameraların çalışma prensibine bakacak olursak; bu kameralar kayıt altına aldıkları tüm görüntüleri ister o an istenirse kaydetme özelliği sayesinde başka bir zaman diliminde izlenebilmesini sağlayan bir ağ üzerine göndermektedir. Çalışma prensibi bu temel üzerine kurulmuş olup bir nevi anlık kaydetme cihazı olarak kabul edilebilmektedir.

Sensörleri kullanan IP kamera sistemi kayıt edilen görüntüleri dijital veriye çevirerek uzaktan bağlantılı olduğu ağa gönderebilmektedir. Bu sayede anlık ya da sonrası için görüntülere ulaşılabilmektedir. Her bir kameranın kendisine ait olan bir IP numarası bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde herhangi bir ağ sistemi gibi kolayca programlanabilirler.

IP kameraların çalışabilmesi için öncelikli olarak programlanma ve kurulumun yapılmış olması gerekir. Bu kameralar ayrıca analog kameraların aksine ses kaydı da yapabilmektedir. Ses kaydının yapılabilmesi içinde tabi ki kurulum ve programlamanın önceden yapılması önem arz etmektedir.

IP kamera sistemleri analog sistemlere nazaran farklı olarak çalışmaktadır. Çalışma sistemi açısından en önemli fark bu sistemler herhangi bilgisayar ya da kayıt cihazı gibi güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilmesidir. Bilindiği üzere analog sistemler bu işlemleri bilgisayar ya da bir kayıt cihazına bağlı olarak yapabilmektedir. Bu özellik IP güvenlik kamera sistemlerinin tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir